Koho zavrieme

Nedávno som bol na verejnej diskusii o korupcii v Žiline, kde som okrem iných čelil aj takejto otázke: Koho by som ja osobne zavrel, keď vymeníme Roberta Fica? Otázka ma najprv šokovala, ale rýchlo som si uvedomil, že je logickým dôsledkom našej situácie. Slovensko patrí medzi európske krajiny s najskorumpovanejšou politikou. Aj keď poslaneckú imunitu sme už oficiálne dávno zrušili, rozkvitá u nás imunita papalášska. Tá nie je napísaná v Ústave, ale znamená ochranu „svojich“ ľudí.

U nás vďaka slobodným médiám, aktívnej opozícii a odvážnym ľuďom o korupcii rozprávame toľko ako nikde inde. Sme v tom výnimoční, lebo na západ od nás sa menej kradne a na východ od nás sa o tom zase nemôže toľko hovoriť. Otvárajú sa tak obrovské nožnice medzi odhaleným zločinom a takmer neexistujúcim trestom. Ešte horšie ako byť okrádaný je musieť sa pozerať, ako sa vám zlodeji smejú.

To vedie k nahrádzaniu chýbajúcej spravodlivosti nenávisťou a volaním po pomste. Začal s tým Harabin, keď pred desiatimi rokmi povedal Danielovi Lipšicovi, že pôjde do basy. Najnovším príkladom je Robert Fico, keď sa z pozície premiéra vyhrážal všetkým kritikom ukameňovaním. Aj keď sú obaja právnici, spravodlivosť a právny štát pre nich nikdy veľa neznamenali. Znepokojuje ma však, ak tento pohľad preberá aj opozícia. Niektorí jej predstavitelia tiež začali hovoriť o tom, kto z vlády pôjde do basy.

zdroj: hnonline

zdroj: hnonline

V právnom štáte politici nerozhodujú o tom, kto pôjde do basy. To znamená, že zmeníme pomery na prokuratúre a polícii, aby rovnako ako v Česku, Taliansku, Španielsku či vo Francúzsku boli obe zložky nielen nezávislé od politickej moci, ale aj aktívne a nestranne vyšetrovali. Symbolom nastolenia právneho štátu tak nemôže byť politický šerif vo funkcii ministra vnútra, ale apolitickí, profesionálni a úspešní policajti, prokurátori a sudcovia.

Strana Spolu napríklad presadzuje náhodné prideľovanie prípadov v polícii a prokuratúre, nezávislú a verejnú kontrolu ich fungovania, ale aj silnejšiu ochranu vyšetrovateľov a prokurátorov pred zasahovaním do ich práce. Bez takýchto zmien totiž skončíme rovnako ako pri každej doterajšej vláde.

Prečítajte si celý môj komentár pre Hospodárske noviny.

Uverejnené v blogy, Nezaradené