Poslanec Beblavý: Pre Smer sú najdôležitejšie titulky v novinách

Rozhovor s Evou Mihokčovou pre Plus 7 dní.

Peter Pellegrini tvrdí, že nastavil v parlamente novú kultúru vzťahov a snaží sa vychádzať opozícii v ústrety. Cítite to?
Ešte je skoro hodnotiť, či naozaj zaviedol novú kultúru vzťahov. Dôležité sú výsledky. Ak sa bude správať rovnako ako Pavol Paška, len nám k tomu pridá pár úsmevov, tak to nebudem pokladať za veľkú zmenu k lepšiemu.

Ale Peter Pellegrini začal dvomi dôležitými krokmi – sľúbil, že neúčinný zákon o schránkových firmách sa nahradí novelou, na ktorej sa mám podieľať aj ja a Lucia Žitňanská, a takisto sa vraj zasadí za zmenu bezzubého zákona o konflikte záujmov. Splnenie týchto sľubov je kľúčové na posúdenie, či nový predseda priniesol aj novú kultúru.

Pellegrini tiež sľúbil, že v marci už Smer umožní zvolenie nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Stále platí v opozícii dohoda, že kandidátom bude Pavol Hrušovský?
Nebol som účastníkom žiadnej takejto dohody. Ale ak by mal byť predseda NKÚ Pavol Hrušovský, tak na tomto poste rovno môže zostať súčasný predseda Jasovský. Obaja sú rovnako milí starší páni, ktorí nebudú hrýzť, a preto sú pre Smer prijateľní.

Chýba Hrušovskému dynamika, aby hrýzol, alebo to znamená, že KDH sa dlhodobo profiluje ústretovo voči Smeru?
Nevidím zmysel politiky v tom, aby som začal kritizovať iných opozičných kolegov. Je však zrejmé, že ak má byť NKÚ skutočne strážnym psom verejných financií, tak ho musí riadiť odborník, ktorý je dostatočne odvážny a dynamický. To teoreticky môže zvládnuť aj šesťdesiatnik, ale osobne by som v tejto funkcii rád videl takého štyridsiatnika s ambíciami vdýchnuť tejto inštitúcii nový život a urobiť z nej obávaného strážcu verejných financií. Pavol Hrušovský takým človekom nie je.

Takže vy za neho hlasovať nebudete? 
V politike sa na hypotetické otázky nemá odpovedať. Ale myslím, že je to jasné z toho, ako som opísal svoju predstavu predsedu NKÚ.

Z Pellegriniho sa stáva korunný princ Smeru. Mal by Smer väčší koaličný potenciál, ak by bol z neho v roku 2016 premiér?
Titul korunný princ môže mať ten, kto má nielen vysokú funkciu, ale reálne aj dokáže presadzovať svoje predstavy. Či je Pellegrini korunný princ, alebo len pekná tvár, sa ukáže až vtedy, keď bude schopný presadiť nejaké zmeny vo fungovaní Smeru.

Ak by to dokázal, stúpol by koaličný potenciál Smeru trebárs pre Sieť? 
Smer má svoju históriu. Ak sa skutočne zásadne nezmení, tak pre nás nie je prijateľný ako koaličný partner. Zatiaľ nevidím náznaky, že by sa tak dialo, takže odpovedám nie.

Pellegrini vám už vyšiel v ústrety, keď vás prizval do príprav novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má vyriešiť schránkové firmy aj podľa vašich predstáv. Prekvapilo vás to?
Skôr to vnímam ako taktický krok. Je to síce ústretové gesto, ale teraz treba tému vydiskutovať s Európskou centrálnou bankou. A vláda to nezverila ministerstvu financií, ktoré to má v kompetencii, ale hodila to na predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie. Tá však nemá potrebný politický vplyv ani kapacity, aby sa tomu mohla venovať.

Tým vláda ukázala, že v skutočnosti to pre ňu nie je žiadna priorita. My na to síce budeme tlačiť, ale som skeptický. Moja skúsenosť so Smerom je taká, že najdôležitejšie sú titulky v novinách, obchodné záujmy a potom dlho, dlho nič.

Do akej miery teda veríte, že sa podarí prijať naozaj efektívny zákon, ktorý vyrieši problém schránkových firiem?
Ľudia ma platia za to, aby som zastupoval ich záujmy. Preto sa budem snažiť maximálne využiť aj túto príležitosť, aby sa niečo zmenilo. Budem na to tlačiť, budem pracovať, ale ako to dopadne, to teraz neviem povedať.

Smer síce verejne prijal veľký politický záväzok, veď je k tomu uznesenie Národnej rady, ale je mi jasné, že len čo to prestane byť témou dňa, tak sa to veľmi rýchlo zhodí zo stola alebo sa opäť prijme niečo bezzubé.

Neznepokojil vás aj aktuálny výrok premiéra Fica, že ten starý smerácky zákon o verejnom obstarávaní, ktorý napokon prezident Kiska vetoval, chcú opätovne schváliť?
Ani nie, pretože schválenie toho zákona je pre Roberta Fica len otázka politickej prestíže. On, skrátka, nemôže ustúpiť a nechať to tak. Národná rada prijala uznesenie, že chce lepší zákon ešte skôr, ako ten pôvodný prezident Kiska vetoval. Preto by som tieto dve veci nespájal.

www.pluska.sk

Uverejnené v Napísali o mne, Pre médiá