Parlament začal rokovanie o novele o dani z príjmov

BRATISLAVA. V parlamente začala v utorok diskusia k rozsiahlej novele zákona o dani z príjmov. Ministerstvo financií SR v návrhu novely navrhlo sprísniť definíciu daňových a nedaňových výdavkov. Tie sú podľa ministerstva rizikové z hľadiska ich zneužívania so zámerom ovplyvňovať základ dane. Taktiež chce zaviesť limity pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. Novinky v zákone o dani z príjmov prinášajú aj zmeny v odpisovaní hmotného majetku. Rozširuje sa počet odpisových skupín.

Súčasťou zmien je aj navrhovaná podpora pre podniky zaoberajúce sa výskumom a vývojom. Cieľom zmien je podľa ministerstva podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť daňovú spravodlivosť. Ministerstvo financií pritom v utorok informovalo, že novela zákona o dani z príjmov umožní odpisovať potraviny, ktoré obchodníci darujú Potravinovej banke Slovenska. Po novom bude obstarávacia cena týchto potravín uznaná ako daňový výdavok.

Rozsiahlu diskusiu v parlamente vyvolal návrh na obmedzenie daňových výdavkov, ktoré môžu byť využívané aj na osobné účely podnikateľov. Minister financií Peter Kažimír návrh obhajuje tým, že aj v súčasnosti majú podnikatelia zákonnú povinnosť krátiť daňové výdavky, ak konkrétny majetok využívajú aj na súkromné účely. Aktuálny návrh tak považuje skôr za návod pre podnikateľov, ako sa postaviť k odpisovaniu majetku využívanom v podnikaní aj v súkromí. Rovnako tvrdí, že podnikatelia, platcovia dane z pridanej hodnoty, majú aj výhodu, že nakupujú takýto tovar bez dane z pridanej hodnoty, čo bežný zamestnanec nemá.

Poslanec za SaS Jozef Mihál ministrovi odkázal, že pozabudol, že podnikatelia sú tí, ktorí vytvárajú hodnoty a malo by sa preto o nich hovoriť s rešpektom. “Takýmito návrhmi dosiahnete, aby podnikatelia utekali zo Slovenska, aby investovali inde, aby tí, ktorí uvažovali prísť, aby neprišli. Komplikujete daňový systém, vyrábate rôzne obmedzenia a prekážky,” reagoval na ministrove slová Mihál. Podobný názor má aj podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna, ktorý dodal, že podnikateľom vyplýva povinnosť platiť DPH zo zákona. “Takže by som nevytváral kolektívnu vinu, že všetci platia DPH, len aby si nejaké spotrebiteľské predmety kupovali,” povedal.

Za niektoré opatrenia si rezort financií vyslúžil pochvalu aj od opozičných poslancov. Napríklad skutočnosť, že začal riešiť problematiku transferového oceňovania. Kritiku si však odniesol aj za to, že v niektorých opatreniach je návrh novely zbytočne komplikovaný a neprinesie dostatočný efekt. “Vidím byrokraciu a buzeráciu, ale nevidím tú druhú stranu tej pomyselnej súvahy,“ dodal nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Na zvýšenú byrokraciu z tohto návrhu narážal aj poslanec Martin Chren. “Ak chcete zdierať občanov, radšej zvýšte daň o jedno percento, ako zavádzať takýto bordel do daňových zákonov,“ tvrdí.

Poslanci diskutujú o návrhu novely zákona o dani z príjmov v prvom čítaní. Vystupujú zatiaľ písomne prihlásení diskutujúci do rozpravy, následne dostanú poslanci možnosť sa do rozpravy prihlásiť ešte ústne.

SITA

Uverejnené v Napísali o mne, Pre médiá