Právna garancia miesta v škôlke nebude

(09.12.2014; www.pravda.sk; Spravodajstvo, 11:50, s. ‑; SITA)

Slováci nebudú mať právnu garanciu miesta v škôlke, teda zákonné právo umiestniť dieťa v materskej škole alebo detskej skupine.

Vládny Smer v parlamente zamietol návrh zákona o zabezpečení predškolskej starostlivosti, v ktorej právnu garanciu miesta v škôlke navrhoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Podpredseda strany Sieť presadzoval, aby každému rodičovi, ktorý do 31. marca oznámi, že chce svoje dieťa umiestniť v škôlke, obec musela vyhovieť a zabezpečiť starostlivosť o dieťa.

“Táto situácia postihuje tisíce rodín. Znamená to existenčné ohrozenie pre mladé rodiny, pretože žiť dlhodobo z jedného platu je veľmi náročné. Návrat oboch rodičov do práce po uplynutí rodičovskej dovolenky je často otázkou prežitia,” vysvetlil Beblavý. Zvýšené náklady na predškolskú starostlivosť samosprávam chce opozičný poslanec zabezpečiť zvýšením výnosu podielových daní pre mestá a obce na úroveň 70,3 percenta.

Beblavý zdôraznil, že systém predškolskej garancie roky funguje napríklad v Nemecku. Návrh opozičného poslanca umožňuje aj vznik tzv. detských skupín, aby starostovia v menších obciach nemuseli vynakladať neúmerne vysoké prostriedky na budovanie škôlok.

“Považujem za optimálne riešenie tam, kde je málo detí, aby nemuseli zriaďovať škôlku. Môže sa v dedine vybrať jedna pani, ktorá bude strážiť päť detí, ak splnia nejaké minimálne podmienky. Nemusia preto budovať budovu pre pár detí,” vysvetlil.

Pre školský rok 2013/2014 podľa údajov z Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) nevyhoveli škôlky pod samosprávami okolo 8 900 žiadostiam. Nedostatok kapacít je najmä v Bratislavskom a Žilinskom kraji. V Bratislavskom kraji podľa údajov ÚIPŠ bol vlani počet nevybavených žiadostí okolo 4 600, čo predstavuje 48,4 percenta z celkového počtu nevybavených žiadostí. V Žilinskom kraji ich nevybavili zhruba 1 000.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/338929‑pravna‑garancia‑miesta‑v‑skolke‑nebude/

Uverejnené v Napísali o mne, Pre médiá