Prečo Fico nadáva bezvýznamnému poslancovi Beblavému

Zhrnutie: Robert Fico by mal priznať, že napriek svojim rečiam odmieta zrušiť VÚC, pretože je to pasienok pre B a C kategóriu predstaviteľov SMERU. Takmer polovica poslaneckého klubu SMER je popri všetkých celoštátnych funkciách ešte pevne napojená na župy. Zároveň by mal priznať, že rovnako dôležité zákony predkladal ako „osamelý“ poslanec on sám, ale napríklad aj Lucia Žitňanská a preto ich predloženie poslancami Beblavým a Macháčkovou nemôže byť dôvod na ich odmietnutie. Napriek tomu ponúkame stiahnutie zákonov, ak sa koalícia verejne zaviaže ich sama predložiť.

Vo štvrtok sme spolu s poslankyňou Macháčkovou predložili do parlamentu návrh 28 zákonov, ktoré bez náhrady zrušia VÚC. Ďakujem stranám OĽaNO, SaS a Sme rodina, ktoré to podporili. Pobavilo ma ticho zo strany Mariána Kotlebu. Prekvapila ma reakcia dvoch z najvyšších ústavných činiteľov, Roberta Fica a Andreja Danka. Návrh odmietli, aj keď SMER po ostatných župných voľbách hovoril o ich zrušení a SNS roky kritizovala súčasný systém. Nepredložili jediný, ale naozaj jediný vecný argument, prečo chcú zachovať VÚC. Namiesto toho sa venovali osobným urážkam predkladateľov, prípadne útokom na moju rodinu. Je to nehodné dvoch najvyšších ústavných činiteľov a škodí to našej demokracii. Viete si predstaviť, že by takto o politických oponentoch hovoril prezident Kiska?

Prečo to Robert Fico robí? Veď skutočný biznis SMERu sa deje na úrovni centrálneho štátu – v obrovských obstarávaniach, daňových podvodoch či podvodných reštrukturalizáciach. Analýza záujmov poslaneckého klubu SMERu však ukazuje skutočnú funkciu VÚC a ich dôležitosť pre SMER. Je to uspokojenie záujmov B a C kategórie predstaviteľov strany. Tých, na ktorých sa nedostáva pri celoštátnom biznise.

Dnes má SMER v NR SR 49 poslancov. Baška, Blanár a Chudík sú županmi, Ďurovčík je vicežupanom, Panáček ním bol, kým sa sám nevzdal, Kubánek je riaditeľom úradu župy a ďalší štrnásti sú buď župní poslanci, alebo riaditelia župných zariadení alebo najlepšie oboje. Napríklad poslanec Šuca je riaditeľom Podtatranského osvetového strediska a poslankyňa Janíková je krajská poslankyňa a zároveň riaditeľka Centra sociálnych služieb v Partizánskom. Ďalší traja takto dobre živili seba alebo svoje rodiny v bratislavskom a banskobystrickom kraji, kým ich Frešo s Kotlebom nevyhodili. Áno, takmer polovica SMERáckej poslaneckej elity je popri všetkých celoštátnych funkciách ešte pevne napojená na župy. Presný zoznam aj s menami je v prílohe.

Pri návrhu na zrušenie VÚC som uviedol, že už 12 rokov VÚCkam nepribúdajú právomoci, ale ich úrady napuchli o 57% ďalších zamestnancov. Predstavte si za tým ďalšie stovky nenápadných regionálnych straníckych kádrov, ktoré takto vegetujú. Župy sú totiž len pod minimálnou verejnou kontrolou. Keď napríklad pred pár rokmi v niektorých ani len poriadne nezverejňovali majetkové priznania, nikto si to celé roky nevšimol.

Robert Fico, Andrej Danko aj Béla Bugár kritizovali, že sme si tak významné zákony dovolili predložiť bez predchádzajúcej dohody s nimi. Robertovi Ficovi by som rád pripomenul, že  v rokoch 1999-2001 trikrát sám podal tú istú novelu ústavy a raz návrh ústavného zákona. A to sú len ústavné zákony. Nenašiel som v archívoch, že by vtedy predseda vlády Mikuláš Dzurinda nadával Robertovi Ficovi do bezvýznamných poslancov, ktorí si dovoľujú niečo škandalózne. Naopak, jeden z návrhov vtedajšia koalícia zakomponovala do neskoršej novely Ústavy. Bélovi Bugárovi by som rád pripomenul, že Lucia Žitňanská ako opozičná poslankyňa predkladala v roku 2009 návrh novely Občianskeho zákonníka, ktorá zakotvovala povinné zverejňovanie zmlúv tiež bez predchádzajúcej dohody. Vtedy jej to SMER zabil, ale o rok to už bol najdôležitejší zákon Radičovej vlády. Po konzultácii s Katarínou Macháčkovou mám preto vládnu koalíciu návrh. Ak sa zaviažu, že predložila sami návrh na zrušenie VÚC do parlamentu, my svoje návrhy stiahneme.

Príloha: poslanci NR SR za SMER, ktorí priamo profitujú z VÚC

Poslanci, ktorí sú priamo zainteresovaní na profitovaní z VÚC
Andreánsky, Ladislav poslanec Žilina
Bagačka, Michal poslanec BB
Baška, Jaroslav predseda Trenčín
Blanár, Juraj predseda Žilina
Bublavý, Dušan poslanec Trenčín
Burian, Jozef poslanec Košice
Ďurovčík, Emil podpredseda Košice
Goga, Pavol poslanec Nitra
Hambálek, Augustín poslanec Trnava
Choma, Igor poslanec Žilina
Chudík, Peter predseda Prešov
Janíková, Mária poslankyňa Trenčín / riaditeľka CSS v Partizánskom
Ježík, Jozef poslanec BB
Kéry, Marián poslanec Nitra
Kubánek, Stanislav riaditeľ úradu Prešov
Nemky, Martin poslanec Nitra
Panáček, Milan poslanec Trenčín (bol podpredsedom, vzdal sa)
Podmanický, Ján poslanec Žilina
Puci, Róbert poslanec Košice
Šuca, Peter riaditeľ Podtatranského osvetového strediska
Poslanci, ktorí chceli aj v tomto období profitovať z VÚC
Buček, Jozef neúspešný kandidát Košice
Gáliš, Dušan neúspešný kandidát Bratislava
Poslanci, ktorí v minulosti profitovali z VÚC Bratislava a BB, kde vládne opozícia
Glváč, Martin riaditeľ úradu VÚC Bratislava za predchádzajúceho predsedu blízkeho SMERu
Lašáková, Jana zamestnávala za SMERu syna ako riaditeľa odboru na VÚC BB
Baláž, Vladimír jeho firma kupovala za SMERu od VÚC BB za podozrivých okolností polikliniku, nakoniec nedokázal zaplatiť

 

Uverejnené v články Označené s: