Kým koaliční politici kšeftujú, nám sa podarilo presadiť štyri zmeny k lepšiemu

Dnes vláda schvaľuje balík daňových zákonov. Aj keď v návrhoch zostávajú problémy, na ktorých odstránenie budeme ďalej tlačiť v parlamente, aj tak sa nám podarilo presadiť niekoľko užitočných zmien. Konkrétne:

1. Koniec Bašternákov – zverejňovanie nadmerných odpočtov dph
po niekoľkomesačných rokovaniach sa podarili presadiť návrh, ktorý som ešte minulý rok v parlamente predložil – štvrťročne sa budú zverejňovať nadmerné odpočty dph, čo zásadne zlepší verejnú kontrolu daňových podvodov a bude zatiaľ najsilnejším krokom prijatým na to, aby sa neopakovala kauza Bašternák.

2. Navrhovaný daňový bonus na hypotéku pre mladých je pre mladých nevýhodnejší ako dnešný systém
podpora hypoték pre mladých má ísť po novom namiesto bankám priamo mladým ľuďom cez daňový bonus. Tento návrh podporujeme, upozornili sme však na to, že návrh škrtá podporu takým spôsobom, že maximálna výška daňového bonusu bude nižšia ako priemerná výška štátneho príspevku v súčasnosti. Štát chce preto na mladých ušetriť desaťtisíce eur. Zároveň návrh umožňoval bankám žmýkať mladých cez poplatky za potvrdenie potrebné na priznanie bonusu. Presadili sme, aby banky tento papier museli vydávať zadarmo, ale nepresvedčili sme ministerstvo o potrebe zvýšiť bonus na úroveň zodpovedajúcu dnešnej podpore.

3. Tretí sektor nebude platiť stovky eur za zápis do protischránkového registra
podarilo sa nám z návrhu zákona o dani z príjmov vyškrtnúť návrh, aby prijímatelia 2% museli byť zapísaní v protischránkovom registri. Problém bol v tom, že zápis stojí 500-700 eur, ale veľká časť občianskych združení a iných neziskových inštitúcií z 2% dostane sumu len v stovkách eur, takže by 2% stratili úplne svoj zmysel.

4. Zlacnenie záväzných stanovísk pre daňovníkov – na stále privysoké sumy
ešte v roku 2013 zaviedol štát vynikajúci mechanizmus: podnikatelia si mohli od daňového úradu vopred vyžiadať záväzné stanovisko k nejakej otázke, aby potom mali istotu, že nebudú následne spochybňovaní a pokutovaní. Bohužiaľ štát to celé zabil tým, že za tieto stanoviská žiada obrovské sumy (tisíce eur), takže za uplynulé 2 roky podnikatelia tento nástroj takmer vôbec nevyužili (podľa odpovede finančnej správy bolo vydané jedno jediné záväzné stanovisko). Na náš návrh ministerstvo financií tieto poplatky znižuje na polovicu, čo je však stále priveľa. Budeme sa snažiť v parlamente presvedčiť ministra financií, aby išiel s cenou ešte nižšie. V prípade úspechu by tento systém mohol byť vzorom aj pre iné úrady – hygienikov či obchodnú inšpekciu.

 

Uverejnené v články, Výsledky práce Označené s: , ,