Ďalší zákon na likvidáciu zamestnávateľov: 20-miliónová pokuta za chybičku

Na Slovensku sa teraz vedú zúrivé, ale povrchné debaty o “prvej európskej lige”, v praxi však hlavným problémom Slovenska je, že si nevie na európskej úrovni ustrážiť základne záujmy. Rovnakým problémom je, že všetci hovoria o zlepšovaní podnikateľského prostredia a o tom, že by sme mali znižovať administratívnu záťaž a v praxi sa podnikateľom povinnosti len pridávajú.

Vo štvrtok dal Úrad na ochranu osobných údajov do pripomienkového konania nový zákon o ochrane osobných údajov, ktorý obsahuje šokujúcu možnosť úradu dávať aj za menšie porušenia zákona pokuty do výšky 20 000 000 EUR. Čítate správne, 20 000 000 EUR. Je to najvyšší strop pre pokutu v slovenskej legislatíve. Je to dvojnásobok doterajšieho rekordu, max 10 000 000 eur v zákone o energetike, resp. v zákone o burze cenných papierov.

Keď zamestnávateľ na pracovisku poruší zákon a kvôli nedbanlivosti umrie robotník, maximálna pokuta je 200 000 eur.

Keď ten istý podnikateľ teraz urobí niečo z nižšie uvedeného, tak bude môcť dostať až 20 000 000 EUR:

-          ak sa omylom zverejní rodné číslo napríklad v zmluve, ako sa to stalo napríklad radnici v Ružomberku alebo Bytovej agentúre rezortu ministerstva obrany,

-          ak podnikateľ zabudne uviesť poučenie o možnosti kedykoľvek odvolať súhlas so spracúvaním osobných údajov.

Úrad na ochranu osobných údajov sa tak stane najmocnejším úradom v tejto krajine, ktorý bude schopný vyvolať bankrot 99% podnikateľov, ale aj samospráv a neziskových organizácií jedinou kontrolou. Úrad je dnes ovládaný SMERom a môže tak byť vynikajúcim nástrojom na zničenie kohokoľvek nepohodlného. Zároveň možnosť udeľovať takéto pokuty vytvára obrovský korupčný potenciál.

Chceli sme tento návrh okamžite napadnúť, ale zistili sme, že vyplýva z nariadenia prijatého Radou a Európskym parlamentom ešte minulý rok.

Úrad si síce toto nariadenie vysvetľuje tradične po slovensky, teda čo najširšie, ale podstata 20 000 000 pokuty vyplýva z nariadenia. Za toto nariadenie hlasovali aj všetci slovenskí europoslanci vrátane Richarda Sulíka.

V Európskom parlamente sa diskutovalo o Facebooku, Googli a podobných prípadoch, nikomu z ľavých ani pravých slovenských europoslancov, ani slovenskému ministrovi nenapadlo, čo to bude znamenať pre slovenských podnikateľov. My sme za to, aby sme boli v jadre Európskej únie, ale to vyžaduje aj profesionalitu a ostražitosť pri prijímaní európskej legislatívy.

Na záver, Ideme v rámci európskej legislatívy hľadať spôsoby, ako obmedziť možnosti úradu udeľovať obrovské pokuty za drobné porušenia.

Uverejnené v články Označené s: ,