Beblavého percento šetrí ľuďom 128 miliónov euro ročne

Presne pred rokom začalo platiť takzvané Beblavého percento. Podľa neho môžu klienti bánk predčasne splatiť úver na bývanie s maximálnym poplatkom 1%. V praxi to znamená, že klienti si môžu preniesť hypotéku do inej banky, ak tá ponúka výhodnejšiu podmienky. Ako sa ukazuje, išlo o najvýznamnejší konkrétny krok v prospech spotrebiteľov za ostatné roky.Keby sa rovnako pristupovalo k energetike, nemuseli sme mať jedny z najvyšších cien v Európe a rovnako ako v bankovníctve využívať pokles trhových cien.

Beblavého percento totiž prinieslo ostrú konkurenciu medzi bankami o hypotekárneho klienta a výrazné zníženie úrokov na existujúce aj nové hypotéky, vďaka čomu sa Slovensko dostalo medzi špičku eurozóny. Klienti tak za prvý rok usporili približne 128 miliónov euro. Nepotvrdili sa výhrady bánk ani prezidenta, že percento nebude právne realizovateľné, že zbankrotuje banky alebo že zmiznú dlhšie fixácie. Nič z toho sa preukázateľne nestalo.

Pokles úrokov na nové úvery na bývanie ukazuje priložený obrázok:

 

Koľko spotrebitelia usporili? Odhadli sme minimálnu a maximálnu možnú úsporu a spriemerovali sme ich.

Od zavedenia Beblavého percenta poskytli banky nové úvery na bývanie za približne 9,6 miliardy euro. nových úverov. Úroky na tieto úvery klesli oproti predchádzajúcemu obdobiu o 0,65 percentuálneho bodu. Za rovnaké obdobie klesli úroky v eurozóne o 0,2 percentuálneho bodu. Beblavého percento preto prinieslo pri nových úveroch preukázateľnú úsporu 0,45 percentuálneho bodu, čo znamená 43,5 milióna euro ročne pre nové úvery.

Beblavého percento však malo významný vplyv aj na existujúce úvery. Úroky na existujúce úvery klesli od zavedenia Beblavého percenta o 0,87 percentuálneho bodu, čo pri 24,4 miliardy euro celkových úverov na bývanie znamená maximálnu úsporu 212 miliónov euro ročne.

Úsporu sme preto odhadli ako priemer minimálneho a maximálneho odhadu, čo je 128 miliónov euro ročne.

Uverejnené v články Označené s: , ,