Ako som strážil (za) vaše peniaze

Ku kultúre verejnej služby patrí odpočet poslaneckej činnosti.

Politika by mala byť, rovnako ako napríklad medicína či učiteľstvo, služba verejnosti. Najlepšie sa dá vykonávať z vlády. Tá má k dispozícii najsilnejšie páky na to, ako urobiť zo Slovenska lepšie miesto pre život. Takúto možnosť dostal v roku 2012 SMER a naložil s ňou tak, že jeho jedinou šancou na znovuzvolenie je dnes strašenie ľudí.

Opozičné pôsobenie v parlamente je často frustrujúco bezmocné. To ale neznamená, že z opozície sa nedá nič robiť ani ovplyvniť. Naopak, 4 roky som aktívne strážil vaše peniaze a reprezentoval vaše záujmy – bez parlamentnej väčšiny, ale s pomocou verejnej mienky.

Odhalil som škandály na základe ktorých museli odstúpiť šéfovia veľkých štátnych inštitúcií – napríklad Všeobecnej zdravotnej poisťovneBurzy cenných papierovMH Development či Ústavu informácií a prognóz školstva.

Keď som bol predsedom parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, uložili sme ďalším verejným funkcionárom pokuty vo výške 196 755,54 EUR a cez tieto pokuty som presadil, že mnohé veci, ktoré si predtým dovoľovali,si už nedovolia.

K predkladaným vládnym zákonom som dal 50 pozmeňujúcich návrhov a z nich 8 bolo schválených. Priniesli napríklad lacnejšie hypotéky, úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania či pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania.

Ministrom som predložil 175 interpelácií, teda písomných otázok a žiadostí, na ktoré musia odpovedať. Vďaka týmto interpeláciám dostali napríklad neúspešní maturanti z matematiky normálny opravný termín a učiteľom zostali peniaze za kredity, o ktoré mali prísť kvôli chybám úradníkov.

Zorganizoval som 6 hromadných pripomienok k vládnym návrhom, kde takmer 9000 ľudí podporilo moje požiadavky. Vďaka nim sa napríklad neznížil v školách počet hodín venovaných cudzím jazykom a pracujúci rodičia môžu naďalej poberať rodičovský príspevok.

K návrhom predpisov z dielní ministerstiev som predložil 175 pripomienok. Z nich 62 bolo akceptovaných alebo čiastočne akceptovaných. Vďaka nim si napríklad uchádzači o zamestnanie môžu stále privyrábať na dohodu a na súdoch zaplatia ľudia menej.

Na ústavný súd som dal zákon ministra Čaploviča, ktorý by zakázal aj talentovaným deťom prístup k maturite či vysokej škole na základe jediného polročného vysvedčenia. Ústavný súd na môj návrh tento zákon zrušil a osudy desaťtisícov detí sú tak nepomerne lepšie.

To je, samozrejme, len zopár príkladov. V najbližších dňoch a týždňoch zverejním postupne detailný odpočet mojej poslaneckej činnosti v jednotlivých oblastiach, pretože to podľa mňa patrí ku kultúre verejnej služby.

Ak toto všetko môže dosiahnuť jednotlivec z bezmocnej opozície, predstavte si, čo by sa dalo spraviť, keby sme v marcových voľbách dostali dôveru občanov a zostavili vládu. Váš hlas má zmysel.

Uverejnené v články Označené s: , ,